Новини з уроків

Тема. Ідея радості життя й відкриття світу у повісті Е.Портер «Полліанна».

Мета уроку: продовжити роботу над формуванням читацьких та мовленнєвих компетентностей:  навичками виразного вибіркового читання,  усною  характеристикою літературних персонажів,
 прослідкувати зміни в характерах героїв; розвивати вміння  аргументувати свою думку прикладами і цитатами,
сприяти вихованню  життєвих компетентностей: оптимістичного  й світлого ставлення до світу і  життя.
Тип уроку: комбінований
Я ніколи не вважала, що необхідно заперечувати існування
труднощів, страждань і зла. Я тільки думала, що набагато
краще йти назустріч невідомому бадьоро й радісно.
                                                                  Е.Портер
І. Мотивація навчальної діяльності:
   Любі п’ятикласники, я рада бачити всіх вас на уроці, рада, що ми будемо працювати із текстом прекрасної книги, рада, що до нас завітали мої колеги, які будуть присутні у нас на уроці. Хочу, аби урок пройшов змістовно, насичено, з великою користю для вас. Щоб налаштувати вас і себе на урок, давайте зробимо вправу «Долоньки»:
-         простягніть вперед одну долоньку і покладіть на неї свою увагу, старанність, творчість, наполегливість. Простягніть другу долоньку і на неї я покладу свої знання, любов, тепло, яке я приготувала для вас.  Будемо вважати це подарунком один одному. Давайте потремо долоньки і обміняємось подарунками. Тепло у долонях? Тоді до роботи.
  На попередніх уроках ми розпочали роботу над змістом роману відомої американської письменниці Елінор Портер «Полліанна». Твір «Полліанна» належить до книг, що можуть змінити не тільки нас самих, але й наше ставлення до навколишнього світу. Ця книга,   обійшовши Америку, вирушила до Європи, обійшла половину земної кулі і навчила людей різних країн  грати в особливу гру, вселила віру у свої сили і змусила замислитися над тим, як ставитися до себе, до труднощів у житті, до людей, які тебе оточують. По всій Америці створювали «Клуби Полліанни», члени яких змагалися між собою в уміння грати в цю гру. Одного разу в якомусь інтерв’ю пані Портер навіть закинули, чи не занадто легковажно вона ставиться до життя, чи не є ця гра втечею від проблем. На що вона відповіла (звернення до епіграфа).
   І от сьогодні ми поговоримо про ідею радості й відкриття світу у творі, будемо вчитися грати у радість,  а ще  висловлювати свої думки. Працюючи і далі над твором «Поліанна» постараємося прослідкувати, як маленька героїня твору уміла це робити, розберемося в питаннях, які хвилюють і будуть хвилювати людей, допоки існуватиме людство: Чи може людина змінити своє життя? Від чого залежить щастя людини? Від грошей, від положення в суспільстві, від оточуючих, чи від внутрішнього стану та самого бажання бути щасливим? (Озвучення мети).
Запис у зошити тему уроку.
 Я сподіваюсь, що  цей урок допоможе вам виховати в собі оптимізм, любов до людей, милосердя, толерантність, такі риси характеру, які зроблять ваше майбутнє життя кращим. А допоможе нам в цьому незвичайна дівчинка – Полліанна, котра, незважаючи на життєві випробування, радіє кожному дню і   намагається допомогти всім, з ким  зустрічається.
ІІ. Активізація знань школярів
1. Мозковий штурм
- Яким є твір за жанром? Дайте визначення роману. ( Роман – один із жанрів художньої літератури, прозовий твір, місткий за обсягом, складний за будовою, в якому широко охоплено важливі проблеми, життєві події, розкрито історії багатьох персонажів протягом значного проміжку часу.)   Які головні ознаки роману?
- Назвіть тему роману «Полліанна».
- А яка ідея твору?
 Оскільки твір є романом, то безперечно у ньому присутні багато персонажів,  широко охоплені життєві події і хоча твір вважається дитячим, проблеми, підняті у ньому, не менш важливі і для дорослих.
-         У якому містечку відбуваються події?
(Белдінґ-свіл, штат Вермонт - типове периферійне містечко)
-         «Склади букет». (щоб згадати жителів  міста, вам необхідно вибрати серед квітів ті, на яких написані імена героїв роману «Полліанна»і сформувати із квіток букет, який допоможе естетично оформити клас)
(міс Полі Гаррінгтон, Ненсі, місіс Сноу, Джиммі Бін, містер Джон Пенделтон, лікар Чилтон, преподобний Пол Форд, маленька вдова Бентон, місіс Тарбел, місіс Том Пейсон )
-         Що можна сказати про жителів міста? Що у них спільного?
І ось у тихе містечко, де кожен живе своїм життям, приїздить одинадцятирічна  дівчинка (майже ваша ровесниця).
– Давайте зачитаємо, якою автор описує Поліанну.
(«Худорлява дівчинка в сукенці у червону клітинку, брилику із двома грубенькими світло-жовтими косами, що звисали на спині. Миле веснянкувате личко поверталося то ліворуч, то праворуч, видивляючись когось») - показ портрет Полліанни.
-         Якого кольору волосся? Про що говорять веснянки?

Личко Поліанни нам нагадує сонечко,  вчинки і слова – теплі промінчики,  тож до вашої уваги інтерактивна гра «Сонечко».
2.Інтерактивна гра «Сонечко». Учні називають риси характеру дівчинки і прикріплюють біля сонечка (любов, тепло, доброта,  оптимізм, мужність, милосердя, уважність).
-         Чи часто дівчинка посміхалася?
-         Чи були у неї причини сумувати?
Так, були, але вона вміла грати у гру, яка допомагала їй краще переносити життєві негаразди, коли дівчинка в будь-якій ситуації знаходила щось таке, з чого можна порадіти.
«Кожний день не може бути гарним, але щось гарне є у кожному дні» - за таким принципом жила дівчинка і ми повинні навчитися так сприймати світ.
3. Читання  в особах  тектсу про гру – ст. 200 підручника
Усе почалося з того, що одного разу татові Полліанни, пастору Віттієру, було дуже-дуже сумно. Тоді він узяв Біблію, перечитав її всю та полічив, скільки разів у Святому Письмі Господь закликає своїх вірних до радості. Вийшло понад вісімсот разів! Отож, «Коли вже Бог узяв собі клопіт 800 разів звернутися до нас із закликом радіти й веселитися, то, напевно, Він дуже хотів, щоб ми навчилися радіти і веселитися» - сказав собі він і відтоді старанно намагався виконати цю Божу заповідь. Саме ті «радісні тексти» і наштовхнули його на думку про гру в радість, коли його маленькій дівчинці з місіонерської організації замість ляльки прислали милиці. Але це було лише початком проблем дівчинки.
 (перегляд проекту «Полліанна»)
-         То чи потрібна була гра в радість дівчинці?

Діти, ми уже  зачитали портрет Полліанни, назвали риси характеру дівчинки. Чи достатньо нам цього, щоб зрозуміти, якою була  Поліанна?
Художніми засобами розкриття образу героя є портрет, вчинки, риси характеру, ставлення інших людей. Тож зараз ми будемо за текстом визначати, як справи і вчинки Полліанни розкрили характер дитини, який вплив зробили на жителів містечка і як ці зміни, в свою чергу, вплинули на дівчинку: чи допомогли їй здолати хворобу?
III. Вивчення нового матеріалу
1.     Слово вчителя. Ми знаємо, що дівчинка жила у тітки, а ще ми знаємо, чому тітка взяла її до себе.
«– Так, звичайно, Ненсі, оскільки мені випало мати сестру, котра через свою глупоту одружилася і привела дітей у світ, де й без них вистачає клопоту. І тепер я повинна хотіти опікуватися ними? Проте, як я вже сказала, робитиму все, що належить»,   - це слова тітки Поллі, яка взяла на виховання дівчинку не з любові, а лише з почуття обов’язку.
  Коли приїхала Полліанна, зустрічала її Ненсі – проте ще буде радість від зустрічі з тіткою, маючи достатньо грошей, великий добротний будинок, тітка помістила дівчинку у кімнаті на горищі – проте з вікна кімнати був чудовий краєвид, у маленькій кімнатці навіть люстерка не було, а як же дівчинці без нього – проте Полліанна не бачитиме своїх веснянок, коли запізнилась на вечерю – мусила їсти чорний хліб з молоком – дівчинка любила ці продукти.
-         Як ставилась тітка до дівчини? (Тітки завжди була до неї суворою і холодною).
-         Чи зробило це Полліанну замкнутою, злою?  (Ні, більше того, дівчинка, сама обділена долею, своєю щирістю та оптимізмом робила кращим життя інших.

2.     Повідомлення учнів про те, які зміни зробила дівчинка у містечку (випереджувальні завдання: виписати цитати, прослідкувати зміни в характерах героїв).
  Тітонька Поллі. «О дівчинко моя, я така щаслива! Я така рада!»
М-р. Пендлтон. «Сердце стало м’яким і люблячим»
Лікар Чілтон. “Мила дівчинко, ти зробила найрадіснішу справу в світі!”
М-с. Сноу. “Плете шапочки та ковдри. Вона рада, що може це робити.”
Джиммі Бін. “Містер Пендлтон - справжня родина.”
Отець Пол Форд. Відкрив 800 радісних текстів з Біблії

3.     Складання схеми «Зміни у містечку»Зміни, які відбулися з жителями Белдінгсвіля.
Схема:
- здружила жителів містечка 
- знайшла для сироти Джимма нову родину
- подарувала радість життя хворій місіс Сноу
- навчила любити життя в усіх його проявах
-  змінила долю тітоньки Поллі
Ясним сонечком входить Полліанна  в похмурі будинки, і їй вдається пом’якшити, здавалось би, зовсім скам’яніли серця. Люди, переймаючи «гру в радість»  стають добрішими, людянішими, починають усвідомлювати мету свого існування. Дівчинка «розтопила» холодні серця людей, з яким зустрічалася.
4. Вирішення проблемної  ситуації
- Що потрібно, щоб зробити людей щасливим? – Чи може сама людина змінити своє життя? – Що для цього потрібно зробити?
Вірити в людей.
Любити їх.
Бути щирим,
              милосердним,
                     прекрасним,
                               чуйним!
- Отже, Е. Портер стверджує, що людина може сама  змінювати своє життя на краще. Тільки для цього вона повинна внутрішньо мінятися, наповнювати своє серце добром і турботою, виявляти любов і милосердя до ближніх.
-Завдяки чому, «гра в радість» так швидко розповсюдилась по місту?
 (завдяки людському спілкуванню).
-         Яка трагедія сталася із Полліанною?
-         Чому вона раділа і  на цьому етапі свого життя? (поламані ніжки зростаються)
-         Про кого вона думала і під час хвороби?
-         Чого хотіла, напевно, найбільше?
-         Чи стали візити до неї жителів містечка свідченням того, що містечко міняється?
(перегляд фрагменту кіно – вирок лікарів)
-         Як сприйняла Дівчинка вирок лікарів?
Вчитель: хвороба дівчинки стала випробуванням для всіх. Коли сама Полліанна стала втрачати впевненість і зовсім не дитячу рішучість, тоді дорослі, яким вона віддала своє тепло, любов, радість, доброту, починають повертати їй безцінні дари співчуття і підтримки. Кожен намагався передати «щось» особливе, відоме тільки йому і Полліанні.
-         Чи знаходила вона привід радіти і після вироку лікарів? (їй було дуже важко, але коли дівчинка дізнавалась про зміни у житті людей, вона раділа з того, що могла раніше ходити і зустрітися із тими людьми).
-         Хто останнім дізнався про гру? Чому?
-         Чи змінилась тітка Поллі?
-         Чи хотіла вона виздоровлення Полліанни лише через обов’язок?
-         Що допомогло дівчинці виздоровіти? (її любов до оточуючих, вміння прощати, вміння наперекір всьому радіти життю привернуло увагу до біди дівчинки всіх і щире бажання допомогти їй зробило чудо)
-          
5.Виразне читання ЛИСТА ВІД ПОЛІАННИ ученицею.
ЛИСТ ВІД ПОЛІАННИ
Любі тітонько Полі і дядечку Том!
Я можу-можу-можу ходити! Сьогодні я сама пройшла від ліжка до вікна! А це шість кроків! Боже, як це чудово – знову стати на ноги!
Усі лікарі стояли довкола і всміхалися, а сестри поруч плакали... Пані з сусідньої палати, яка пішла минулого тижня, теж заглядала в двері. І ще одну пані запросили: вона має стати на ноги за місяць. Вона лежала на ліжку моєї медсестри і плескала в долоні. Навіть Чорна Тіллі, що миє підлогу, зазирала з ґанку і тільки шепотіла «крихітко моя», бо більше не могла сказати через сльози. Не знаю, чому вони всі плакали. Мені кортіло співати, кричати, верещати! О-о-о! Подумайте тільки: я можу ходити! Ходити! Ходити! Дарма що на це пішло майже десять місяців, але я не пропустила вашого весілля. Ой, тітонько Полі, яка ви молодець, що приїхали до мене і взяли шлюб біля мого ліжка. Ви завжди дбаєте про найрадісніші речі.
Кажуть, що невдовзі я поїду додому. Шкода, що я не можу дійти туди пішки. Ій-їй! Більш ніколи не буду їздити. Найпрекрасніше у світі – просто ходити. Ой, я така рада! Я радію всьому. А найбільше – тому, що деякий час я не могла ходити Інакше б я ніколи не дізналася, яке це щастя – мати здорові ноги. Завтра я пройду вісім кроків.
Поцілуйте усіх за мене.                        Поліанна.
   Поліанна і в лікарні зробила життя радіснішим. Своє грою, щирістю вона нікого не залишала байдужим. Фрази - Усі лікарі стояли довкола і всміхалися, а сестри поруч плакали... , -Не знаю, чому вони всі плакали говорять про текожен може змінити своє ставлення до оточуючих, до свого власного життя і цим зробити життя кращим, проблеми меншими, відчути свою значимість у житті.
(Якщо дозволяє час можна запропонувати прослухати притчу і збагатитися мудрістю, яку дарує вона)
 Притча «Образи й радості»
Якось двоє друзів багато днів ішли пустелею. Раз вони посперечалися, і один з них зопалу дав іншому ляпаса. Друг біль відчув, але промовчав. Лише написав на піску: «Сьогодні мій найкращий друг дав мені ляпаса».
         Друзі продовжили подорож, і через багато днів знайшли оазис із озером, у якому вирішили викупатися. Постраждалий від ляпаса мало не втонув, але друг його врятував.
         Коли ж отямився, то висік на камені: «Сьогодні мій найкращий друг урятував мені життя».
         Перший поцікавився:
      – Коли я тебе скривдив, ти написав на піску, а тепер – пишеш на камені. Чому?
         І друг відповів:
–       Коли хтось кривдить нас, ми повинні писати це на піску, щоб вітри могли  стерти напис. Але повідомлення про гарні вчинки ми повинні висікати на камені, щоб ніякий вітер не міг це стерти. Навчися писати образи на піску й висікати радощі на камені. Залиш дещицю часу для життя! І нехай тобі буде легко й світло…
• Коротке повідомлення учителя про досягнення людей з обмеженими можливостями (кадри з проекту «Голос. Діти», Параолімпійські ігри. Конкурси краси для інвалідів).
ІV. Підсумок уроку.
-         Діти, чи стане вам у пригоді гра Полліанни?
1.     Вправа  «Сувій». Потрібно кожному записати правило, яке, на його думку, важливе для гри в радість. Написавши речення, загорніть листок і передайте далі.
(1.     Кожна людина може грати в цю гру.
2.      Щиро радій життю.
3.      Будь вдячний за все, що дає життя.
4.      У будь-якій ситуації  знаходь щось таке, з чого можна було б порадіти.
5.      Перетвори кожен день на маленьке свято.
6.      Подаруй собі і людям  щастя.
7.      Навчися пробачати образи)

У сучасній англійській мові слово «полліанна» вживається дуже широко і означає воно щиру і веселу людину, невиправного оптиміста, який знаходить щось радісне навіть у скрутній ситуації. Діти,  тож старайтеся знаходити радість у кожній ситуації, робіть своє життя і життя оточуючих кращим і нехай допоможе вам Полліанна».
V. Домашнє завдання.

Напишіть  твір-мініатюру « Як би змінилося наше село, якби у ньому жила Полліанна?» За бажанням – скласти сенкан про будь-кого із персонажів роману.

***************************************************


Тема: Райнер Марія Рільке. Рільке і Україна. «Пісня про Правду» .                              Уславлення в творі боротьби за незалежність                        
Мета:подати відомості про життєвий і творчий шлях Р.М.Рільке, показати його зв’язок з Україною, познайомити із змістом оповідання «Пісні про Правду», розвивати навички дослідницької роботи з текстом, виховувати патріотичні почуття
Обладнання: портрет Рільке, підручники, карта України, презентація
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їхній основі вмінь і навичок
                                                                    Наша дума, наша пісня
                                                                    Не вмре, не загине.
                                                                                              Т.Г.Шевченко
                                   Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
 
 Слово вчителя: «Україна та її історія в літературі» - така назва розділу, який ми вивчаємо. На попередніх уроках ви познайомились із життям і творчістю великого письменника, які тісно пов’язані з Україною, бо наша Батьківщина є і його батьківщиною. Давайте згадаємо основні тези вивченого про його твір і розшифруємо анаграми
                      (слайд 1) - анаграми
Звичайно, це М.В.Гоголь і його повість «Тарас Бульба».
     Сьогодні  ж ми будемо вести розмову про австрійського митця і переконаємося, що культура нашої країни мала велике значення для розвитку його творчості
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Оголошення теми, мети уроку, запис в зошити
                       ( слайд 2 ) – тема уроку
                       (слайд 3 ) – презентація портрета
2. Повідомлення учнів про життєвий шлях Р.М.Рільке,
                                        про зв’язок письменника з Україною
-         То в яких українських містах побував письменник?
-          На що він звертав особливу увагу, мандруючи по Україні?
3. Вчитель. Інтерес до українського фольклору, захоплення українськими народними піснями, особливо піснями про козаччину, послужили матеріалом для написання твору «Пісня про Правду».
Звернення до епіграфу. Діти, я не випадково взяла саме ці слова для нашого уроку. Давайте згадаємо, що ви знаєте про пісню із уроків української літератури.
-         Що таке пісня?
-         Що вам відомо про народну пісню?
-         Які своєрідні пісенні твори існують лише в українському фольклорі?
                                      ( слайд 3 ) – історичні пісні
4. Визначення жанру твору Рільке «Пісня про Правду»
( так, твір належить до жанру оповідання, а не пісні)
5. Бесіда за змістом оповідання
- Про що це оповідання?
- Чи є в творі вказівка на місце, час події?
- Назвіть персонажів оповідання.
- Про яку особливість українців говорить у творі письменник?
-  Перелічіть членів родини  шевця Петра.
- Яким було захоплення Петра?  ( проводить час з Богом)
- Чому Олекса любив ходити в степ?
- Що сталося в родині богомаза Петра одного теплого, тихого вечора?
( зачитування із підручника опису Остапа –ст 150, підкреслена його близкість до Бога)
-         Що зробив Остап у хаті Петра?
-         Про що він заспівав?
6. Виразне читання пісні
- Про що ця пісня?
- Якою зображена Правда? А Кривда?
Правда і кривда по життю завжди ідуть поряд, хоча це зовсім протилежні поняття.
-         Як називається жудожній засіб, що  протиставляє одне поняття іншому?

 7. Прослуховування пісні кобзаря – ( слайд 4)
- Чи такою ви  уявляли пісню Остапа?
- Чи може така пісня вплинути на свідомість ображених, принижених?
- Чи розбудила кобзарева пісня приспаний народ?
ІІІ. Узагальнення вивченого.
1.     Вчитель. За годину загін озброєних селян вирушив із села до Чернігова…
Почув пісню і Олекса. Він зрозумів, для чого йому рушниця, він зробив свій вибір, пішов здобувати перемогу Правди.
-         То чи є боротьба за Правду божою справою?
2.     Складання асоціативного ланцюжка –( слайд 5). Діти, а з чим у вас асоціюється правда і кривда?
Вчитель: хай поруч із вами в житті завжди ідуть такі поняття як доброта, справедливість, людяність, порядність і ніколи не бути в ньому місця для кривди.
3.     Робота в парах. Для того, аби переконатися, що ви були активними учасниками нашого уроку, я пропоную вам  скласти  візитку твору, про який ми сьогодні вели розмову і з неї ми  продовжимо  роботу на наступному уроці
-         Назва твору
-         Автор 
-         Жанр
-         Дійові особи
-         Тема твору
-         Ідея
-         Художні засоби
ІV. Домашнє завдання: перечитати статтю підручника про Рільке, підготувати переказ уривка (на вибір)-  кобзар в хаті шевця; вплив пісні на людей




*******************************************************


Тема: сильний людський характер в екстремальній ситуації( за оповіданням
          Джека Лондона «Жага до життя»
Мета: поглибити знання учнів про Джека Лондона, визначити особливості
           поведінки людей в екстремальних ситуаціях, ровзвивати навички  
           роботи з художнім текстом, критичне мислення, усне та писемне
           мовлення, виховувати силу волі, почуття гуманізму
Обладнання:  презентація, портрет письменника, текст оповідання
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
                                                         
                                                           Джек Лондон – співець сильних
                                                         та благородних почуттів яскравих 
                                                         переживань.         
                                                                                                В.Биков   
                                Хід уроку
І.Актуалізація опорних знань учнів
 1. «Мозковий штурм»
- Яке справжнє ім»я письменника?
- Що вам відомо про його пербування на Півночі?
- Як вплинула поїздка на Північ на Лондона-письменника?
- Які вам відомі його «Північні оповідання»?
2.Реклама оповідання учнями
ІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.     Оголошення теми, мети уроку
2.     Бесіда
-         Де відбуваються події, зображені в оповіданні «Жага до життя»?
-         Хто є героями оповідання?
-         Що відразу впадає в око у зображення героїв?
-         Як говорили герої?
-         Що найбільше вразило того, що йшов ззаді? Як про це говриться у тексті?
-         Як ви рощзумієте фразу: «товариш дивився йому вслід, і, хоч його обличчя ніяк не пожвавилося, очі засвітилися тугою пораненого оленя»? ( він зрозумів, що його товариш поступив підло, відчув свою самотність у цьому світі)
3.     Робота з текстом
 - З якою метою автор надає багато уваги описам природи Півночі? Зачитайте деякі з них.
-         Який колір переважає в пейзажах? (сірий, сірі скелі, сірий мох, на небі ні сонця, ні навіть проблиску сонця)
Яка роль такого пейзажу? ( виступає як емоційне тло оповідання, підкреслює настрій головного героя)
4.     Обговорення проблемної ситуації
Чому загинув Білл?
( це кара за те, що він вчинив, розплатат за зраду, сама доля помстилася йому)
5.     Бесіда
-         Чому безіменний герой навіть після того, як його покинув товариш, продовжував переконувати себе в тому, що друг чекатиме його біля схованки ( людині в критичних обставинах важливо мати надію на краще, це допомагає вижити. А ще важке, навіть неможливо, усвідомити, що тебе зрадив друг)
-         Які почуття охопили героя? (страх)
-         Що йому довелось пережити? Які небезпеки підстерігали його? ( голод, хижі звірі, хводоба, холод)
-         Як ви оцінюєте поведінку героя? (вів себе мужньо, рішуче, зумів подолати страх, опанував собою навіть тоді, коли, здавалось, ось-ось настане кінець)
6.     Робота з текстом. Давайте згадаємо окремі епізоди, які пережив герой
-         зустріч з куріпкою;
                                             -   ловля риби у калюжі;
-         зустріч з ведмедем
-         Що він їв?
-         Що ж допомагало герою рухатися вперед?(життя, яке завжди жевріло в ньому, гнало його вперед. Він зовсім виснажився, ажиття у ньому відмовлялося помирати)
-         Чи була в нього хоч раз думка про смерть?
-         Яка риса виявилася у сцені, де герой знаходить останки Білла? (гуманізм, порядність, благородство)
-         Подумайте,яку роль відіграє у оповідання епізод з вовком?
-         Чому ж перемагає людина? (напевно, щоб показати, яка вона буває сильна, наскільки великою є в людині жага до життя. Герой дуже багато всього пережив: страх,голод, біль, розчарування, самотність, але він витримав і цей двобій, бо був цілеспрямований, ця перемога була йому нагородою за всі його страждання)
-         Яка деталь свідчить про те, що нічого дорожчого за життя немає? (золото, за яким герой поїхав на Аляску і яке він залишив,бо життя значно дорожче)
-         Що в творі символізує життя, рух(годинник, який іде, його стук і стук серця, рух годинника і рух героя)
-         Як ви гадаєте, чому Джек Лондон не дав герою імені? (він сам був на Алясці, бачив багато сильних особистостей і знав, що багато хто з них міг опинитися в таких екстремальних обставинах)
7.     Обговорення проблемного питання
Словникова робота : жага чи любов?
Саме  жага найкраще передає головну думку героя – у нього було гаряче бажання вижити, яке й допомогло герою побороти голод, холод і хворобу, навіть смерть
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
   Якось Джек Лондон у листі до свого колеги зізнався: «Моє найвразливіше місце – прагнення вивчати людську природу. Не знаючи жодного бога, я зробив предметом свого поклоніння людину і, звичайно, встиг дізнатися, якою вона може бути. Але від цього моя повага до неї тільки зросла, тому що доля дала змогу чіткіше побачити ті гігантські висоти, яких може досягти людина. Яка вона маленька і яка вона велика.
1.     Запитання для контролю (робота в групах)
-         Які сильні й слабкі сторони людини показав Джек Лондон?
  Стійкість                   підлість
Мужність                 зрадливість
Витривалість           жорстокість
Сила волі                  жадібність
Благородство           егоїзм
2.     Творча робота( на вибір)
- Складання сенканів з опорою на лексичний матеріал
Золотошукачі-напарники. Які вони?
 (презентація)
- Поставте себе на місце одного з героїв і попробуйте знайти власний вихід із ситуації, в якій вони опинилися
3.     Узагальнююче слово вчителя
 Письменник у оповіданні, яке ми сьогодні роглянули, розкриває душі звичайних людей, показує їх страждання, боротьбу.  Та вирішальним фактором у боротьбі за життя стають не матеріальня цінності, а духовні якості людини, її стійкість, воля. Автор доводить нам, що людина дуже сильна істота, і саме у найважчих обставинах вона розкривається,  розкриваються її моральні якості. Вершиною людської гідності є порядність, здастість захистити слабшого, вірність у дружбі, людяність, гуманізм. І перемегають такі люди, в яких беруть верх саме такі людські якості. Таким і був сам Джек Лондон
ІV. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру «Мої враження від оповідання «Жага до життя», намалювати ілюстрації до змісту оповідання

*************************************************************



Тема: підсумковий урок за романом Сервантеса „Дон Кіхот“
Мета: узагальнити знання, отримані  під час вивчення твору, розвивати   вміння висловлювати думки, добирати цитати, аргументувати свої судження, виховувати повагу до думок інших людей
Обладнання: текст твору, ілюстрація до роману, картки
Тип уроку: урок-підсумок
                                               
                                                          У мене ясна мета – всім зробити добро і  
                                                         нікому не заподіяти лиха. І за це я …
                                                         заслуговую осуду?
                                                                                              М. Булгаков  
Обладнання: портрет Сервантеса, Стендаля, Гейне, Достоєвського; ілюстрації до роману „Дон Кіхот“
Хід уроку
І. Актуалізація знань учнів
  1.Вчитель:   хто не знає дивакуватого Дон Кіхота, викликаного до життя творчим генієм великого М. Сервантеса? От уже 400 років  він - супутник багатьох поколінь читачів. По-різному сприймали цього героя в різні історичні епохи, але незмінно він залишався живим, співзвучним будь-якому часу.
   Сьогодні ми з вами проводимо останній урок за романом іспанського письменника Мігеля де Сервантеса „Дон Кіхот“, попробуємо розібратись, хто ж він, цей Дон Кіхот: мрійник? Дивак? Шляхетна людина? Для цього будемо заглиблюватись у текст, подорожувати разом з ним Іспанією, добиратимемо цитати для підтвердження свої думок  при характеристиці цього персонажа.
 2. Гра „ В лабіринті запитань“
     - Що вам відомо про історію створення роману?
     - Коли роман вийшов у світ?
     - Що являє собою цей роман?
     - Що таке пародія?
     - Хто є головним героєм твору?
     - Хто такий ідальго?
     - Яким був лицарський обладунок героя?
     - З якою метою Дон Кіхот відправився у мандри?
     - Що означає вислів „битися із вітряками“?
     - Назвати ім’я  дами серця Дон Кіхота.
     - Хто був зброєносцем героя?
     - Які подвиги здійснив Дон Кіхот?
     - Коли і чому стали називати Дон Кіхота Лицарем Сумного Образу?
     - Що найбільше цінує Дон Кіхот?
     -  Як звати коня Дон Кіхота?
     - Хто є перекладачем роману українською мовою?
     - Чи однозначно сприймається цей герой у нашому житті?
Яким же ви уявляєте собі Дон Кіхота? Яким  врешті-решт є гроно його людських якостей? Про це  і буде наша подальша розмова


 ІІ. Виконання тренувальних завдань
 ( Діти записують в зошитах тему уроку, епіграф )
1.Гронування
 Образ Дон Кіхота поряд з Прометеєм, Ромео, Джульєттою, Дон Жуаном, Гамлетом, Фаустом увійшов до канону вічних образів, що за значущістю вийшов за межі роману й відображеної в ньому епохи. Його ім’я стало загальновживаним, бо ним почали називатися люди, неспроможні розібратися в дійсності, через що їхні погляди і вчинки викликають сміх та іронічне ставлення. Він просто – дивак.  ( це моя думка )
-         Які ваші думки з приводу цього персонажа?
 ( виступи учнів )
а) Дон Кіхот  бачив навкруги багато зла і хотів знищити  його, бо зло не можна залишати безкарним. Але на цю боротьбу у нього одного не вистачило сил, тому він вчасно зупинився і, напевно, поступив мудро
б) гадаю, що Дон Кіхот був справжнім гуманістом, бо дуже любив людей і дуже щиро хотів їм допомогти, тому він - гуманіст
в)мені здається, що його можна віднести до тих людей, які хочуть  втілити нездійсненну мрію, тому Дон Кіхот – мрійник
г) поскільки він стоїть поряд з Прометеєм, його можна сприймати як символ нескореного духу, людини, яка готова безкорисливо служити людям, допомагати їм заради шляхетних ідеалів, тому він – ідеаліст
д) Дон Кіхот був дуже впевнений в собі, ішов тільки вперед, бо вірив в перемогу справедливості, тому він – оптиміст
Отже, підсумовуючи сказане, можна  створити образ Дон Кіхота за прийомом „Гронування“:
                            дивак
                           мудрець
                           гуманіст
Дон Кіхот           ідеаліст
                            мрійник
                            оптиміст
 Вчитель: Дон Кіхот подорожує не лише для того, аби прославити власне ім’я та ім’я своєї Дами. Він має високу мету: прославити батьківщину, боротися зі злом, захищати слабких і знедолених.
 - Які подвиги Дон Кіхота вам запам’яталися?
 2. Робота з текстом твору ( учні добирають цитати, характеризуючи Дон Кіхота)
 - Хто був його зброєносцем? Яким він постає перед нами?
 Так, селянин Санчо Панса, який став зброєносцем, багато в чому відрізняється від Дон Кіхота. Протиставляти їх можна безкінечно. Але ж він не лицар і дотримання лицарських законів йому не обов’язково. Але  в нього є здоровий глузд, і його вчинки здебільшого розумні.
Людей з протилежними поглядами, смаками й рисами характеру називають антиподами
3. Робота із зошитами: антиподи
 Але герої Сервантеса не є антиподами, вони потрібні один одному, тому що доповнюють один одного. Обоє, правда, кожен по-своєму, добрі й людяні, обоє незадоволені дійсністю, обом вистачило сміливості, щоб вирушити на пошуки кращого життя.
 Вчитель: вам відомо, що роман Сервантеса викликав у світовій літературі й критиці непримиренну суперечку між прибічниками й хулителями Дон Кіхота. Я зараз пропоную вашій увазі деякі відгуки видатний митців про роман Сервантеса
4.          „Екскурсійна гра“
(вчитель показує портрет письменника, чий відгук він наводить)
  Стендаль писав: „Відкриття цієї книги…можливо, найважливіша подія мого життя“
  Гейне з дитинства плакав, коли читав про перемогу Лицаря Місяця-Білозора над Дон Кіхотом. А ще він казав: „Що стосується двох героїв, Дон Кіхота і Санчо Панси, вони безперервно пародіюють,чудово доповнюючи один одного, але при цьому об’єднуються в одного справжнього героя роману“
  Достоєвський вважав, що Дон Кіхот „найпростіша душею і одна з найбільших серцем людина“.
-            Діти, які ці відгуки, як вони характеризують Дон Кіхота?
 Вчитель: Сам Дон Кіхот, наприкінці роману, у 32 розділі, пояснює свої вчинки: „Я допомагав стражденним, виправляв кривду, карав зухвальство, завойовував велетнів…я закоханий, та лише тому, що мандрованим лицарям так подоба, але моє кохання платонічне і цнотливе. Наміри моїх поривань благосні, а саме: чинити всім добро і нікого не кривдити“.
  Незнання людей, життя, наївна довірливість – і результат його подвигів або нульовий, або негативний. Але незважаючи на гіркі розчарування і невдачі, Дон Кіхот знов і знов кидається комусь на допомогу, атакує ворогів і його б’ють сильніше ті, кого він мав намір рятувати. Сервантес впевнений в необхідності подвигу в ім’я справедливості, але на широку дорогу його лицар виїхав несвоєчасно.
 Роман, як відомо, завершується торжеством здорового глузду. Дон Кіхот зрікається свого захоплення лицарськими романами, вважаючи їх шкідливими і вже ніколи не наважиться звершити новий похід
     Чому він зрікається усього, за що так завзято боровсь? Можливо, Сервантес, усвідомлюючи недосконалість навколишнього світу, хотів підкреслити безперспективність шляху свого героя. Тому і вирішив посміятися над тогочасним життям, написавши роман-пародію, у глибині якого приховані вічні ідеї гуманізму. Можливо, завдяки цій ідеї справдилося його пророцтво, що не залишиться такого народу, котрий не прочитає цього твору рідною мовою. Справді, нині з-поміж літературних творів „Дон Кіхота“ перекладено найбільшою кількістю мов.
5.          Поетична хвилинка.
 Читання учнями поезій, де згадується герой Сервантеса ( „Дон Кіхот“ Грінченка, „О Дон Кіхоте…„ Поля Верлена у перекладі М.Лукаша)

ІІІ. Підсумок уроку
1. ( учні роблять записи в зошити )
  Дон Кіхот – вічний образ, його ім’я стало загальновживаним.
- Ним почали називати людей, неспроможних розібратися в дійсності, тому їхні погляди і вчинки виглядають комічно, викликають сміх
- Існує також інше сприйняття Дон Кіхота – як символу нескореного духу, взірця високого служіння правді, добру, готовності до самопожертви заради шляхетних ідеалів.
- Ім’ям Дон Кіхота стали називати мрійників, які хочуть втілити нездійсненну мрію.

ІV. Домашнє завдання: підготуватись до  контрольної роботи; написати твір «Моє ставлення до Дон Кіхота»                                   




**********************************************************


Тема: Ч. Діккенс. Повість„Різдвяна пісня в прозі“. Причини деградації
            Скруджа та його переродження.  
Мета: простежити життєвий шлях героя та проаналізувати наслідки його 
            мандрів  у часі й просторі;розвивати навички аналізу тексту, вміння
            робити висновки та узагальнення ; виховувати неприйняття надмірної
            жадоби до збагачення
Обладнання: портрет Діккенса, тексти повісті, ялиночка, свічка
Тип уроку: урок засвоєння нових знань  
                                                         
                                                    …Не гроші роблять людину щасливою, а
                                                     людяність.
                                                                                    Ч.Діккенс
                                           Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
1. Діти виконують колядку
2.Бесіда
- Коли зазвичай у нас виконують колядки?
- А що таке Різдво? Чому і як його святкують?
3. Повідомлення учнів:
- Різдво – одне з найвеличніших і найшановніших свят православного календаря. Це свято народження Ісуса Христа, яке розпочинається різдвяною вечерею  6 січня.
- За старим стилем свято починалося 25 грудня ввечері. Сіном устеляли підлогу, стіл, на покут, під образами, ставили сніп із жита, пшениці, вівса. Господиня накривала стіл і з появою першої зірки починалась вечеря.
- До свята старанно готувалися, прибирали в хаті, шився або куплявся новий одяг, готували смачні страви. Вранці ходили по хатах, колядували.
- ще на Різдво прикрашали оселю композиціями із гілок сосни, ялини, шишок, свічок. Це справді особливе свято, якого чекають і дорослі, і діти.
- Люди вірили в чудеса, що відбуваються на Святвечір: вважали, що можна спілкуватися із худобою, розмовляти із своїми покійними рідними. Вірили, що на землю спускаються янголи, відбуваються різні чудеса
Послухайте, що говорить про це свято Ч.Діккенс, автор „Різдвяної пісні в прозі“: „Це радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають одне одному серця і бачать у своїх ближніх, - навіть у тих, які не мають грошей, ні долі, - таких самих людей, як вони самі„. Гарні слова, правда?
4. Складання асоціативного ланцюжка
Р – радість, родина
І – іскристий
З – зустріч, задоволення
Д – диво, доброта
В – веселощі
О – осяяння
Отже, це час, коли всі люди відкривають серця один одному, коли вони стають рівними – і багаті, і бідні, тому що в серцях панує мир, злагода, милосердя
ІІ. Вивчення нового матеріалу 
1.     Оголошення теми, мети уроку, звернення до епіграфа (запис у зошити)
2.     Мозковий штурм
-         У який день ми знайомимося з героями повісті  англійського письменника Чарльза Діккенса?
-         Що говорять про Різдво різні герої твору?( діти зачитують уривки )
-         Яким було ставлення до Різдва Скруджа?
-         Що стало для нього головним? (гроші)
-          Чи принесли вони йому щастя? (ні, він перетворився в жадібного, жорстокого, байдужого, в скнару) 
-         Чи були у нього друзі? Чи любив він кого-небудь? („один,  як перст, на всьому білому світі)
-         Що сталося з Скруджем протягом різдвяної ночі?
-         Яку роль виконує привид Марлея? (автор устами Марлея показує, що кожна людина відповідає перед Богом за свої вчинки. Він прийшов врятувати душу страшного грішника)
-         Що зрозумів Марлі й чого не хоче зрозуміти Скрудж? ( турбота про ближнього – ось чого я був повинен прагнути )
-         Яку роль виконує Дух Минулого? (показує Скруджу його минуле, нагадує, що він не завжди був скнарою, що в дитинстві та юності любив Різдво, друзів)
-         Яку роль виконує Дух Теперішнього? (дає Струджу можливість побачити, що він втратив, відмовившись від свята, розворушує його сумління, примушує задуматись над своїм життям. Скрудж  побував в сім’ях, де люди щасливо святкують Різдво, навіть згадують про нього, хоча він добре розуміє, що не вартий того. Під впливом цього у нього оживають людські почуття)
 Зачитування розмови племінника Скруджа і його дружини
-         Яку фраза із сказаних Бобом, на вашу думку, дуже важлива? ( його зло карає його самого)
-         Який підсумок теперішнього життя? (втрата людських почуттів призвела до деградації особистості)
5.Колективне складання схеми „Ланцюжок помилок Скруджа“

   Любов
до грошей       жадібність       скнара    байдужість    жорстокість    самотність


-         Яку роль виконує Дух Майбутнього?
(показав, як закінчиться  його життєвий шлях. Страшне видовище власної смерті, яка ні в кого не викликала співчуття
-         Що зрозумів Скрудж? ( як людина живе, так і закінчить життя. А якщо вона змінить свою життєву поведінку, робитиме людям добро, то зможе виправити становище, може змінити кінець свого життєвого шляху)
-         Яким шляхом ішов Скрудж до переродження? ( потрясіння від побаченого підштовхнуло до прозріння й він почав каятися)
Коментар вчителя: очищення від зла, яке панувало в душі героя, відродило і його серце. Скам’яніле від душевного холоду, воно було здатне лише на негативні риси(похмурість, жадібність, жорстокість, байдужість). Під впливом різдвяної подорожі воно розтало і стало здатним на добро, милосердя, співчуття, щедрість, людяність. І тільки тепер Скрудж став щасливим. Завдяки Різдву Скрудж став щасливим.
  Діккенс  доходить геніального висновку: „ Не гроші роблять людину щасливою, а людяність“ – звернення до епіграфу
6. Обговорення схеми „Шлях Скрудж до щастя“

Похмурий                                                                                         добрий
Байдужий                                       різдвяна                                    милосердний
Скнара                                            подорож                                    щедрий
Жорстокий                                                                                         людяний
ІІ. Етап рефлексії
1.     Підсумкова бесіда
-         Як закінчується повість?
-         Які добрі справи здійснив Скрудж після подорожі?
-         Для чого, на вашу думку, Діккенс написав такий твір? (в ній виявилася гуманна позиція автора – віра в добру сутність людини)
-         Які уроки дав нам письменник? ( вчитель роздає всім присутнім )
-          варто частіше повертатись у рідні місця
-          не можна забувати дитячі мрії
-          треба бути готовим до змін у житті
-          уміти визнавати свої помилки
-          ніколи не пізно покаятись
-          не треба боятися висловлювати щирі почуття
-          частіше робити добрі справи, хоча це нелегко
-          не всі люди жадібні, скупі і жорстокі
-          варто час від часу осмислювати своє життя, щоб змінити його на краще
Вчитель: казкове переродження Скрудж є виявом віри письменника в добру сутність людини, яку можна вилікувати від зла. Переродження Скруджа спричинене не тільки страхом за своє майбутнє, різдвяними дивами, а й людьми, які живуть поряд, насамперед, з їхніми моральними якостями. Надія на відродження є завжди. Треба тільки прагнути робити людям добро.
Неначе чарівної казки, чекаємо ми Різдва, і воно виправдовує наші сподівання. Нехай сяйво цього неповторного свята осяває ваші душі протягом усього року. Щасливого вам Різдва.
2.     Виконання учнями  англійської різдвяної пісеньки
3.     ІV. Домашнє завдання: написати твір-роздум „Чи варто людям робити добро“


**************************************************


Тема: Жан Батист Мольєр „Міщанин-шляхтич“. Висміювання в комедії пихи
           та марнославства.
Мета: зробити ідейно-тематичний аналіз п’єси „Міщанин-шляхтич“;
           розвивати вміння  застосовувати теоретичні знання до
           соціальної практики, навички інсценування;
           виховувати прагнення істинної освіченості та інтелігентності,
           розуміння справжніх людських цінностей
Обладнання: текст комедії «Міщанин-шляхтич», картки
Тип уроку: урок –рольова гра

                                   Хід уроку

І. Актуалізація знань учнів
1. Мозковий штурм
 - До якого літературного напряму належить творчість Мольєра?
 - Які історичні межі охоплює цей напрям?
 - Яка країна стала центром класицизму?
 - Назвіть основні правила класицизму?
 - Що нового в розвиток класицизму вніс Мольєр?
2. Складання порівняльної таблиці ( робота в групах )

Правила класицизму
Новаторство Мольєра
Мета комедії –розважати
Мета комедії – розважати і повчати
Чіткий поділ на позитивних і негативних героїв
 У деяких образах поєднуються протилежні риси
Персонажі наділені якоюсь однією рисою
Поведінка персонажів мотивується їхнім соціальним становищем
Чітка композиція твору
Порушення чіткої композиції
Правило трьох єдностей
У деяких п’єсах не дотримується
Дотримання жанрових рамок комедії
Поєднання комічних і трагічних конфліктів


 ІІ. Вивчення нового матеріалу
 1.  Мотивація навчальної діяльності
Вчитель: в історію Мольєр ввійшов як засновник „високої комедії“? Хоча вона за правилами класицизму належала до низьких.  Він створив художньо досконалі комедії з напруженим сюжетом і цікавими характерами. В основі його комедій лежить конфлікт, в якому пристрасті протистоять здоровому глузду. В комедії присутня невідповідність реальних подій тому, як вони сприймаються персонажами. Мольєр вважав, що комедія повинна не тільки розважати, а й в першу чергу – виховувати. Природність і простота – це має бути найголовнішим в п’єсі. А глядачі в героях повинні впізнати себе та своїх знайомих і намагатися стати іншими.
-  Яка тема комедії Мольєра „Міщанин-шляхтич“? (зображення прагнення Журдена стати шляхетним дворянином та викриття лицемірної моралі аристократії)
Мольєр написав п’єсу в той час, коли панівним класом було дворянство. Хоча буржуазія набирала сили, вона була слабшою порівняно з дворянами, коли мова йшла про загальний культурний рівень, добрі манери, інтелігентність. Їй властива пиха, егоїзм, заздрість. Це давало матеріал для критики, висміювання. Мольєр виступав проти нерівності станів і проти намагання деяких буржуа перейти у стан аристократії, що й показав у своїй п’єсі „Міщанин-шляхтич“
2. Оголошення теми, мети уроку ( запис у зошити )
Для того, аби краще зрозуміти задум Мольєра, звернемося до образів твору, познайомимося з ними ближче. Спробуємо зазирнути до таємниць душі героїв, познайомимося ї їхніми „візитними картками“. Зараз проведемо рольову гру, підготуйтесь задавати питання героям
3. Рольова гра
Головним персонажем комедії є Журден, тому з нього і почнемо свою гру
Пан Жур ден
-         Хто ви, пане Журдене?
(міщанин, купець,  все життя працюю, тому маю гроші; одружений, маю дорослу доньку)
-         Чому ви хочете бути схожим на дворянина?
(я багатий, я чимало працював, я не дурний і тому заробив усе це багатство і взагалі, домігся того, чого бажав. Але чому я, людина достойна, не можу бути в достойному товаристві, серед аристократів? Я хочу стати таким, як вони)
- Невже ви вважаєте, що досить народитися в сім’ї дворянина, аби стати достойною людиною?
( Дорант- дворянин, бо він народився дворянином. Хоча позичає гроші у мене, він все одно достойна людина., а я – ніщо. Я хочу й можу стати таким, як він)
-         Для чого ви запросили в свій дім вчителів?
( аби навчитись дворянських манер, стати шляхетним)
-         Чому навчили вас вчителі?
( навчаючись дворянських наук, я не тільки не поновив своїх знань, але й перестав розуміти суть нормальних явищ)
Дякуємо, пане Журдене.
-         То яким постає перед нами цей персонаж? Ви вважаєте його негативним?
(його прагнення стати дворянином робить його наївним, спричинює комічні, бездумні вчинки. Він відмовляється від традиційного способу життя і перетворюється на предмет глузування з боку оточуючих – цитати)
(його не можна вважати негативним, він усього в житті домігся сам. Він прагне до знань – то хіба це порок?)
     ( Він спостережливий: поглянувши на одяг кравця, зрозумів, що той   скористався частиною його матеріалу, він пам’ятає всі борги Доранта.
Він щедрий, самокритичний, дотепний.)
-         У чому складність його становища?
( у його оточенні)
-         Чому вчителі його нічого не навчили? Чому сцени навчання викликають сміх?
( вони видавали безглузді відомості за нібито справжні науки)
-         Як оточення сприймає його вчинки?
(дружина Журдена, його донька, Клеонт, навіть служниця Ніколь бачать нездоровий глузд вчинків, які став робити Журден. Вони проявляють антипатію до аристократії, здоровий глузд, почуття власної гідності
Але ще нічого не сказано про Доранта
Граф Дорант
Я граф Дорант. Шахрай. Я дурю Журдена, користуюся його грішми. За душею у мене нічого нема, крім титула.  Мій аристократизм – уміле маскування. А за маскою –паразитизм, дармоїдство. Для справжнього дворянина честь – це все. А в мене – ні самолюбства, ні совісті, ні честі. Що я вмію? Тратити гроші, а поскільки своїх немає, то трачу гроші
Журдена. Улесливістю, обманом, я видурюю в нього гроші, оббираю його Я доходжу навіть до того, що підношу Дорімені подарунки Журдена від свого імені.
-         Але ж ви відкрито дурили Журдена?
( він сам дозволяв робити це)
-         Чи справді ви були закохані в маркізу Дорімену?
( для мене головне було – мати доступ до її грошей)
- Чи можна назвати графа Доранта, та й маркізу Дорімену, шляхетними людьми?
-         Чи вартий Дорант того, щоб його наслідувати, бо він є представником дворянства?
 (певна річ, ні. Тому комічним здаються не  тільки витівки Журдена, а те, що, розбагатівши, він прагне увійти в товариство людей менш достойних. Наївна простодушність Журдена викликає сміх, а розважливе шахрайство Доранта викликає огиду)
Вчитель: напевно,  в цьому і полягає головний зміст твору Мольєра. Вні показує потворні суспільні відносини: з одного боку – паразитизм, пиху дворян, з другого – неуцтво й марнославність буржуа. Підсміючись над простодушним героєм, автор засуджує його за те, що він обрав невірний шлях – наслідування, забувши про свою людську гідність. Він наймає вчителів, замовляє дорогий одяг, хоче завести коханку, щоб зрівнятися з аристократами. Прямий і простодушний, він дозволяє Доранту без кінця витягувати з нього гроші і цим самим розорювати сім’ю. Коли Клеон видає себе за сина турецького султана, Журден погоджується на шлюб дочки з турком, аби той був дворянином.
 ( читання в особах епізоду  з 5 дії „Посвята в мамамуші“ )


ІІІ. Підсумок уроку
1.     Бесіда
- То яке виховне значення цієї комедії?
(людини завжди повинна залишатися сама собою, виховувати в собі почуття гідності, адже не аристократичне походження , а особисті якості людини визначають її роль і місце в суспільстві)
-         Чи актуальна п’єса в наш час, адже її продовжують ставити на сцені і сьогодні?
( так, і сьогодні ми бачимо „журденів“, нових українців, які мають багато грошей, але не мають культури.)
2.     Продовжи речення
 Сьогодні  я зрозумів, що…
Сьогодні я дізнався, що…
Сьогодні я переконався, що…
Сьогодні я впевнився в тому, що…
Вчитель: діти, у вас попереду все життя. Напевно, вам хочеться досягти якихось висот в житті, хочеться мати багато грошей, я вам бажаю мати успішне життя, але ніколи не забувайте про те, що потрібно завжди залишатися людиною і з гордістю носити це ім’я.
ІV. Домашнє завдання: написати твір „Образ пана Журдена“, вибрати сцени для створення спектаклю,  намалювати ілюстрації-декорації









































3 коментарі:

  1. Уроки Світлани Григорівни - це поєднання творчого підходу, всебічної підготовки матеріалу,використання засобів для максимального зацікавлення учнів, пробудження і розвитку в них кращих людських якостей. Постійно використовуються педагогічні новації. Уроки повчальні і цікаві

    ВідповістиВидалити
  2. Мені цікаво було бути гостею Вашого блогу, багато нового дізналася...Дякую, бажаю Вам великих успіхів у праці!

    ВідповістиВидалити